42. letní filmová škola v Uherském Hradišti

Od 22. do 30. července se v Uherském Hradišti koná dvaačtyřicátá Letní filmová škola - festival pořádaný každý rok Asociací českých filmových klubů. Jedná se o největší nesoutěžní filmový festival v republice a letos nabízí vskutku výjimečný program.

Program se člení do několika cyklů. Cyklus "FOKUS" se po letech orientace na evropskou kinematografii přesune do Asie, konkrétně do Filipín. Sekce "Inventura" se v tento ročník věnuje Luchinu Viscontimu a tvorbou britského Ealing Studia. Mým oblíbeným blokem jsou němé filmy s živou hudbou, jenž ze sledování filmu udělá nezopakovatelný zážitek. Tento rok se blok zaměří na počátky němého sci-fi. Během půlnočního promítání můžete shlédnout filmy Rogera Cormana, tvůrce Apolla 13. Další z mých oblíbených jsou krátké filmy (bloky studentských filmů a iShorts). Samozřejmostí jsou novinky, jako Hardcore Henry (22. 7, 23:59 v Klubu kultury), Já, Olga Hepnarová 27. 7, 23:59, Klub Kultury), Eva Nová (dvě promítání a beseda s E. Vašáryovou). Více o festivalových blocích zde.

Ještě bych ráda upozornila na letošní odborný program, jelikož tento rok dle mého nabízí mnohem víc, než jindy. Kromě přednášek o kinematografii z historického hlediska nabízí festival přednášky zabývající se tvorbou filmu ve více stádiích. Více zde

Pokud máte zájem alespoň o ochutnávku festivalu, můžete si na místě zakoupit jednodenní akreditaci za 350,- Kč, k níž se dá letos snad poprvé zakoupit i ubytování. Můžete také navštívit promítání na Masarykově náměstí, pak také letní kino a Respekt stan - obé ve Smetanových sadech.  Atmosféru festivalu ale lze nasát i skrz televizi nebo monitor počítače; do sobotního programu je každoročně zařazen Studentský maraton vysílaný živě z Masarykova náměstí na ČT a streamovaný na web ČT. Ačkoli jsem v podstatě pravidelným návštěvníkem festivalu, vytvořila jsem si zvyk shlédnout před příjezdem Studentský maraton v domácím prostředí, u lahve vína a mísy pražené kukuřice. Pokud ale na Maraton zapomenete, nemusíte se bát, filmy visí v archivu ještě dlouho po festivalu. Například loňský Studentský maraton si můžete ještě dnes pustit zde. Osobně doporučuju.

Nemohu samozřejmě opomenout "mimofilmový" program, koncerty (Aneta Langerová, Plastic People Of The Universe...), divadelní představení, kochání se krásou města a festivalovou atmosféru, pro kterou se sem sjíždí fanoušci z filmu z celé republiky. Tož dojeďte taky.

Akreditace si lze zakoupit na webu LFŠ.

Komentáře