Půjčeno z přírody #1 - bylinky, šampon

Původně jsem chtěla na blogu vytvořit oddíl o bylinkách a bylinných přípravcích, do nějž bych zahrnula i biokosmetiku, již používám; později také různé alternativní způsoby, kterými se snažím vyhýbat některým látkám v kosmetice. Tomu ale budu později věnovat zvláštní článek.

Rubriku jsem se ale rozhodla větvit. K obecným informacím chci připojit přímo věci, jež jsem si pořídila. Nejsem fanda nákupních článků/videí, ale co se týče některých věcí, není nad doporučení.

Dnes jsem navštívila neplánovaně olomouckou Zdravotéku naproti Galerie Moritz a byla jsem příjemně překvapena. Obchod jsem už kdysi viděla, ale nějak mě nezaujal. Zkusila jsem mu dát tedy ještě šanci a dojem byl naprosto jiný. Své způsobilo taky to, že jsem od první návštěvy změnila postoj k přírodní kosmetice a ke kosmetice obecně; taky mám pocit, že ve Zdravotéce nenabízeli dřív tolik bylinek, jako dnes. Myslím, že ji budu navštěvovat častěji.

Začnu tedy čajíky. Gaskoňský čaj štěstí od Dr. Popova je produkt, který jsem už kdysi vyzkoušela. Obsahuje více druhů heřmánku, což způsobuje omamnou vůni, řekla bych "vícespektrální". V podstatě pořád cítíte heřmánek, ale v různých úrovních. 

Další sáček obsahuje dubovou kůru. Je výborná na hemoroidy, zanícené intimní partie a potivé nohy. Ideální je tedy na zevní použití, například při hojení ran.Vnitřně se odvar popíjí pro utlumení krvácení (i menstruačního), působí proti patogennům, plísním, (nejen střevním) parazitům a zánětům v těle (více zde).

"Lopuch větší, kořen" - zevně se dá použít například proti ekzémům a akné, vnitřně čistí ledviny a játra, podporuje látkovou výměnu a posiluje imunitu. Rozpouští močové a žlučové kameny. V kosmetice se dá také využít proti lupům a maštění vlasů, působí rovněž protiplísňově. Zaručuje běhavku. 😏 Oproti dubu je však potopudná. (více zde)

Pohanka - nať je podle etikety "bohatým zdroem rutinu, vitamínů a inerálů. Obvkle se používá do směsi při zvyšování pevnosti a pružnosti céích stěn". Pořídila jsem si ji kvůli svému dárcovství krevní plazmy a křečovým žílám, jež máme v rodině. Působí taky detoxikačně a posiluje organismus.

Lahvička na obrázku je tinktura z lichořešnice. Používám ji kvůli opakujícím se zánětům močového měchýře. Skeptikové se mi vysmějí, tinktury se vyrábí homeopatickým způsobem, takže by někto řekl: předražený líh. :) Nicméně zkušenosti s lichořešnicovými kapkami jsou autentické.

A největší klenot na fotografii je tuhý biošampon Ma Provence. Doporučila mi jej paradoxně zákaznice. Zkoušela jsem totiž vlasové mýdlo, ale jeho použití mě zklamalo, protože vlasová mýdla se nehodí na dlouhé vlasy. Zkoušela jsem taky bezšamponovou metodu, ale vypadala jsem jako zanedbaná bezďačka. Proto jsem se rozhodla vyzkoušet tuhý šampon a zatím cítím příjemnou změnu. V budoucnu chci určitě vyzkoušet i další značky tuhých šamponů. Máte s nimi zkušenosti?

Komentáře

  1. Já tuhé šampony zkoušela, ale měla jsem po nich hrozně voskovité vlasy, a to i když jsem vydržela proklamovaných 6 týdnů, kdy jsem vypadala, jak kdybych si na hlavu vylila pikslu olivovýho oleje. Ale Ma provence, jsem chtěla vyzkoušet. Máš jej z eshopu, nebo se dá sehnat i někde v Olomouci? :)

    Mafalda

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Za každý přidaný komentář obživne jedno koťátko. Díky!