úterý 16. ledna 2018

Zorganizuj své vzpomínky do fotosešitu

Nerada bych, aby se z tohohle článku stal copywritingovej slint, budu proto psát podle sebe. Nedávno jsem měla možnost si díky Instagramu vyzkoušet novou srandičku. Protože dlouho uvažuju nad založením jakéhosi "scrapbooku" s fotkami z celého života, rozhodla jsem, že zkusím nějaký nižší level, tedy fotosešit.


Rozhodla jsem se, že do fotosešitu zařadím vzpomínky z Olomouce, seznámení s Veverkou, vzpomínky na lidi, které jsem znala a tak nějak pěkně zaonačím všechno do jednoho svazku. Dostala jsem možnost vyzkoušet fotosešit od společnosti Saal Digital. V Saal Digital si lze nechat natisknout kromě fotosešitu i fotoknihu, firemní produkty, fotodárky a samozřejmě fotografie.

Příprava offline

Výhoda využití společnosti Saal Digital je hned už zpočátku. K sestavení fotoproduktů, které nabízí, slouží aplikace. Mohu vás předem ujistit, že na Linuxech je to problém (ve Wine lze spustit aplikaci bez problému, ale trošku se zasekala a občas spadla). Na Windows 8.1 nebyl problém.

Aplikace hned pro začátek nabízí několik variant. Lze si vybrat z několika formátů, samozřejmě zvolit orientaci na výšku nebo šířku. Stejně tak počet stran je naprosto libovolný, taktéž povrch (mimo klasického si lze zvolit "umělecký", který je o pár set korun dražší). U všech variant vidíte ihned cenové rozpětí nabídky.


 Po zvolení formátu se aplikace zeptá, co s ní máte za lubem. Jak vidíte, můžete si celou knihu sestavit sami, anebo také nechat program, ať funguje podle zadaných parametrů.

Program pro sestavení fotosešitu Saal Digital je poměrně jednoduchý na ovládání. Vlevo si lze vybírat mezi složkami a soubory, přičemž použité obrázky se označí zelenou fajfkou. Po smazání z plochy knihy zmizí i fajfka. Fotografie lze libovolně přesunovat, měnit jejich velikost (na ploše se zobrazuje linka, která ukazuje výškovou úroveň jednotlivých fotografií, což zajistí úpravu stránky), vpisovat text, umisťovat efekty a nálepky. Okolo fotografií lze umístit rámeček libovolné barvy. Důležitým efektem je samotné pozadí stránky. K mému zklamání se ne každé pozadí hodilo, některá byla dost kýčovitá. Rovněž bych ocenila větší výběr rámečků a tvarování obrázků. 


V nabídce se opakovalo hlavně téma svatby, takže množství kudrlinek, holubiček a srdcí bylo enormní. Taktéž dětské a vánoční motivy nabízely poměrně velkou nabídku. Ornamenty zvířátek byly velice zajímavé a ve fotosešitě vytváří hezké efekty. Myslím si tedy, že fotosešit pro sestavení k příležitosti rozhodně vyhovuje, ale k sesbírání momentek nabídka pozadí a doplňků příliš nevyhovuje. Rozhodla jsem se tedy umístit pár barevných klipartů na stránky, ať mám představu o jejich reálném působení na papíře. U klipartů se mi líbilo to, že se u nich dalo vybrat z více barevných variant, a proto se daly na listu papíru poskládat různé variace (pokud by se mi s tím chtělo vyhrát víc, věřím, že bych přišla na něco důmyslnějšího).


Program samozřejmě nabízí uspořádání na stránku do šablony, pokud se vám s tím nechce párat, jako mně. Projekty se dají rozpracovan uložit. Pokud jste spokojení, stačí zaslat knihu do tisku a dokončit objednávku. Sešit lze zaplatit kartou i převodem a je zaslán kurýrem (trochu mě mrzí, že výrobce nevyužívá zásilkovnu).

A konečně přišel!

Sešitek přišel v tvrdé kartonové obálce a už od počátku předčil mým očekáváním. V první řadě jsem došla k závěru, že jsem měla velké oči (a malé zvětšení na obrazovce), což vedlo k tomu, že jsem objednala příliš velký formát na malé fotky. Na formát A4 byly ideální screeny fotek z instagramu, větší byly příliš velké. Není to opravdu nutné. Příště bych volila menší formát na délku.


Tisk obrázků byl velice kvalitní. Papír, na niž je fotosešit Saal tištěn, je matný, hladký a pevný. Tištěná barva je dokonale slitá s papírem, nevytváří žádné vrstvy. Jak vidno, efekty a kliparty zůstaly barevně věrné.Možné využití fotosešitu
Fotoalbum pro fotky děťátka, tematické svatební album, album fotek z vánočního večírku.

Vážně uvažuji, že služeb společnosti Saal využiju znova, nicméně by se musely do nabídky zařadit jiná, elegantnější nebo alespoň méně infantilní pozadí v hezčích barvách a více typů rámečků, protože aktuální nabídka není rozhodně dostačující (u každého tvaru byl většinou jen jeden rámeček, který byl docela kýčovitý). S hmatatelnou kvalitou knihy a barvami tisku i rychlostí dodání jsem spokojená.1 komentář:

  1. Koukám, že jsi další testovatelkou :) já mám od nich fotoknihu ze svatby a fotoobraz :) spokojenost veliká, jen se divím, že se jim to vyplatí?

    OdpovědětVymazat

Za každý přidaný komentář obživne jedno koťátko. Díky!