pondělí 27. srpna 2018

Hledáš brigádu? 5 tipů od veterána

Jelikož jsem už asi sedm let studentkou nad osmnáct let, jsem závislá na brigádách. A letos opět točím kolečko pohovorů a zkušeních textů, přičemž využívám svých dosavadních zkušeností, které mi výběr i hledání zefektivnily. Chceš je znát? Nevíš si rady? Čti dál!
Pokud už se na trhu práce chvilku pohybuješ a znáš jeho zákonitosti, spousta mých rad tě pravděpodobně vůbec nepřekvapí. Ale budu jen ráda, když někomu něco svým článkem dám. Takže se dáme do toho.


1. Když všechno selže, supermarket je jistota

Prodavač je spoustou lidí odsuzovaná profese. Někteří jedinci, kteří se narodili se zlatou lžičkou v ruce, jsou dokonce ochotní tvrdit, že by se k takové práci nesnížili. Nicméně i taková práce je pro společnost přínosem. Řeknu na rovinu, že špatné zkušenosti v minulých letech hlásili například brigádníci jednoho nechvalně známého řetězce s názvem od A. Osobně jsem tam byla na pouhém pohovoru v Olomouci. V ne moc pěkné prodejně s protivnými prodavačkami nabízeli toho času minimální mzdu, zato úvazek od pěti hodin týdně. Počítali však s časným ranním nástupem na pekárnu, aby brigádníci stíhali péct pečivo. Zadarmo. Vedoucí prodejny mě tím tehdy docela šokoval. Osobně mám ale dobrou zkušenost s marketem s názvem od T. Platili dost a včas, ne vždycky se však dalo domluvit na směnách. Obecně je problém hypermarketů, že si nemohou vždy dovolit brigádníky v moment, kdy je opravdu potřebují.

Takže za sebe doporučuju poptat se na různých webových fórech na daný řetězec, který byste rádi vyzkoušeli. Některé nabízí otrocké podmínky, ale jiné mohou být docela fajn. Hypermarkety a supermarkety jsou na brigádníky zvyklé. Nabízí spoustu odlišných pozic. Dávají si pozor na plnění zákoníku práce, nabízí občas i nějaký benefit. Existují i společnosti, které zprostředkovávají inventury v marketech (například Dantem). Práce je solidně placená, svoz hromadný a cesta, která je taky za nějakou almužnu, se dá využít k učení nebo čtení. Směny jsou ale poměrně krátké a vesměs jde o práci v noci.

Pro práci v supermarketu vám stačí vyplnit formulář na netu, nebo se stavit na recepci cestou na nákup. V případě, že tě nikde nevezmou, supermarket je prostě jistota a dost se vyplácí.

2. Kontakty, kontakty, kontakty
Určitě každého z vás napadlo zeptat se známých. Pokud ne, udělejte to. Osobně jsem několika lidem dohodila brigádu skrz mámu, která pracovala na vedoucí pozici. Jiné mámy zase občas dohodily něco mně. Nezapomínej, že tví kamarádi taky občas někde pracují a že dohoda je na 300 h/p.a. Je tedy reálné, že některý tvůj kamarád fajn fleka pouští zrovna teď.

3. Sociální sítě jako o něco menší jistota
Facebook nabízí často spoustu pracovních nabídek. Poslední dobou se hodně rozjíždí jeho platforma Kariéra. Mimo to fungují dlouhodobě některé pracovní skupiny, jako je například:

a jiné.

Dalším užitečným nástrojem pro hledání práce je LinkedIn, kde velké firmy pořádají přímo nábory pracovníků. Zde si vyplníš životopis a pak už si jen nastav filtr, aby se ti zobrazovaly relevantní nabídky. LinkedIn není tak spolehlivý co se týče nabídek, není jich zase tolik, ale je fajn v tom, že můžeš dát follow společnostem, které tě zajímají a po zveřejnění nabídky je můžeš hned kontaktovat.

Některé společnosti v přihlašovacích formulářích profil na LinkedIn vyžadují. Můj vypadá například takto.

4. Spolehlivé vyhledávače jsou ceněny zlatem

Ukážu vám svůj tajný trik pro vyhledávání relevantních pracovních míst. Ten trik má adresu:

http://cz.indeed.com

A zvýrazňuju tučně, protože jsem asi nezažila tak skvělý vyhledávač. Není teda kdovíjak geniální, ale poměrně rychle generuje nabídky z ostatních vyhledávačů pracovních pozic. Pamatuje si, jaké pozice jsi vyhledával, takže při každém načtení stránky ti ukáže, jaké nabídky jsou za 24 hodin v dané kategorii nové. Je to vážně skvělý nástroj, jako jeden z mála ukazuje opravdu relevantní nabídky a neotravuje s letadly a podobnými nesmysly. 

Dále si dost zakládám na vyhledávači Jobs.cz. Osobně mi vyhovuje uživatelsky, zdejší filtry i hlídací psi fungují spolehlivě. Hodně nápomocná je platforma StartupJobs.cz, zejména u pozic pro freelancery.

Brigádové agentury taky nejsou marné. Například Alza.cz má v aplikaci sekci, kde se dá vybrat konkrétní směna v některém z jejich skladů. Na jednu smlouvu si tak lze domluvit směny na více místech. Super je po téhle stránce také Nabrigadu.cz. Agentury zajistí 

5. Buďte přímí a drzí
...a poptávejte přímo.
Většina firem má web a na webu sekci Kariéra/Volná místa. Ve městech, kde sídlí hodně velkých firem, stačí napsat do Google toto heslo spolu s názvem města, např. "kariéra Praha". Pokud hledáš něco konkrétního, napiš si seznam firem, kterým důvěřuješ a navštiv jeho kariérní sekci na webu. Takovým přímým hledáním jsem přišla na spoustu nabídek, které mě zaujímaly.

Některé společnosti v sekci "kariéra" dokonce vyzývají k zaslání životopisu v případě, že má návštěvník webu hypotetický zájem o pozici. Pokud se chceš ozvat, je dobré přesně vědět, o jakou práci máš zájem. Uklízet schody, vařit kafe, být k ruce, provádět výpočty, hlídat objekt? 

Já osobně mám kariérní stránky svých oblíbených firem v jedné složce a denně je procházím. Člověk nikdy neví.


PÁR BONUSOVÝCH TIPŮ OHLEDNĚ ZÁKONÍKU PRÁCE
pro ty, co dočetli do konce:

- Neexistuje žádný institut směn na zkoušku. K tomu je dohoda a zkušební doba. Tečka.
- Zjisti si minimální hodinovou mzdu, přičti deset korun a vyjde ti, kolik bys měl minimálně požadovat na malém městě za velkou dřinu. V Praze pod stovku nechoď.
- Vždy požaduj výplatní pásku.
- Podepiš "růžový papír". Můžeš jej mít v jedné firmě za měsíc, ale ta firma může být každý měsíc jiná.
- Pokud jsi nepodepsal růžový papír, nech si na konci roku vypsat potvrzení o zdanitelných příjmech a do dubna odevzdej daňové přiznání.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Za každý přidaný komentář obživne jedno koťátko. Díky!